מה ההבדל בין טיפול CBT לטיפול פסיכולוגי דינמי?

October 03 2023spiderus_admin

לא מעט אנשים אשר מתמודדים עם קשיים שונים ומחפשים טיפול שיסייע להם, מוצאים את עצמם תוהים לגבי סוג טיפול שיכול להיות יעיל עבורם. ניתן למצוא כיום סוגי טיפול שונים בעולם טיפולי הנפש ושני הטיפולים הבולטים ביותר הם: טיפול CBT שהוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד קצר טווח וטיפול פסיכולוגי דינמי שהוא טיפול ארוך יותר.

הבחירה בין טיפול פסיכולוגי דינמי לבין טיפול CBT לא פעם איננה קלה וחשוב מאוד שאיש מקצוע שמכיר את התחום, יכוון אתכם בהתאם לבעיה הספציפית שאתם מתמודדים עימה, בהתאם למטרת הטיפול ובהתאם לאישיות שלכם, לסוג טיפול שיכול להתאים לכם.

טיפול CBT  או טיפול פסיכולוגי דינמי?

גם הטיפול הפסיכולוגי הדינמי וגם טיפול CBT הם מודלים טיפוליים מאוד ותיקים בתחום הטיפולים. על כל אחת משיטות הטיפול המדוברות נערכו מחקרים שונים והם מהווים ללא ספק טיפולים יעילים שיכולים להסב תוצאות טובות ביותר אצל מטופלים. יחד עם זאת, לכל מטופל מתאים סוג טיפול אחר.

בכדי להבין איזה סוג טיפול מתאים לכם, חשוב שתכירו את שני סוגי הטיפולים וכיצד הם יכולים לסייע במגוון מקרים שונים למטופלים.

מהו טיפול פסיכולוגי דינמי?

טיפול פסיכולוגי דינמי יוצא מנקודות הנחה כי קשיים רגשיים שאנשים סובלים מהם וכן קשרים התנהגותיים או קשיים אישיים נובעים למעשה מסיבות עמוקות הרבה יותר המצויות מתחת לפני השטח. שיטה זו דוגלת בכך שהמקור לכל הבעיות הוא הקונפליקטים, הצרכים והרגשות הלא מודעים של האדם. כל אלה למעשה משפיעים על האדם וגורמים לו לסבול מהקשיים המלווים אותו בחייו.

הטיפול הפסיכולוגי הדימני יוצא מנקודת הנחה כי כאשר מעלים למודעות את כל הגורמים הנסתרים והחבויים ומעבדים אותם, ניתן להשתחרר גם מהסימפטומים שהם הבעיות והקשיים שהאדם סובל מהם. כמו כן, הטיפול הפסיכולוגי שם דגש על כך שמה שמשפיע על התפיסה העצמית של כל אדם הוא היחסים שלו עם הדמויות המשמעותיות בחייו שהם: ההורים שלו ועל כן, לא פעם היחסים הללו, שבהתאם אליהם עוצבה התפיסה העצמית של האדם, אחראיים על מגוון קשיים שונים שהוא סובל מהם בחייו.

המטרה של הטיפול הפסיכולוגי הדימני היא לברר מהן הסיבות העמוקות יותר לקשיים שהאדם סובל מהם ובהתאם לכך, לטפל בהם וכך לטפל גם בסימפטומים. הטיפול מבוסס על שיחות עם המטפל ובניית קשר עם המטפל. המטפל ישאל שאלות מכוונות, יעלה נושאים רלוונטיים לשיחה ועוד.

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול CBT שהוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתבוסס על נקודת מוצא שקשיים רגשיים נוצרים מהתניות בלתי מסתגלות וכן מאימוץ של דפוסי חשיבה לא טובים או חשיבה דיכוטומית. הטיפול המדובר מסייע לאדם לזהות את דפוסי החשיבה הבעייתיים שגורמים לו לקשיים ולאמץ במקומם דפוסי חשיבה יעילים יותר ומסתגלים יותר.

המטפל מציע טכניקות שונות לשינוי דפוסי חשיבה וכן טכניקות לצורך הרגעה עצמית, התמודדות עם חרדות ועוד. הטיפול המדובר מתבסס מאוד על עבודה של המטופל בהתאם להנחיות של המטפל.

בחירת טיפול מתאים לכם צריכה להתבצע בהתאם לסוג הקושי שאתם סובלים ממנו, האישיות והאופי שלכם ועוד. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לגבי סוג הטיפול המתאים.

Share: