טיפים להורים ולילדים: יום ראשון בבית הספר החדש

June 27 2023Oded B

עבור הילדים, חשוב לזכור שכמעט כל אחד ואחת מהם חשים חרדה ביום הראשון ללימודים. אגב, אנחנו לא בהכרח מדברים על היום הראשון בכיתה א’. אפילו בכיתה יב’, תלמידים יכולים לחוש חרדה ביומם הראשון בבית הספר. מה עושים עם מצבים אלו? – ריכזנו עבורכם כמה דגשים וטיפים.

כמה טיפים ליום הראשון בבית הספר

גם אם ילדכם לא בהכרח מראה זאת, סביר להניח שהוא מרגיש (לפחות) קצת חרד, עצבני, תוהה או חושש ביום הראשון ללימודים. לפני ששוקלים צעדים כמו טיפול CBT חיפה או ייעוץ קליני, דבר ראשון, רוב אנשי המקצוע הטיפולי יגידו לכם שזה בסדר גמור וזה תקין לחלוטין. תחשבו על עצמכם, האם גם אתם נרגשים או חרדים לקראת יומכם הראשון במקום עבודה חדש? סביר להניח שכן. בדומה לכך, גם ילדיכם מרגישים את החששות האלו. הנה כמה טיפים בהקשר הזה של הדברים:

  • הרגעת המצב: תנו להם לדעת שזה נורמלי לחלוטין להרגיש ככה, הרגיעו אותם שאתם שם בשבילם.
  • שיחה פתוחה: נסו לדבר על הדברים המרגשים שהם יכולים לצפות להם ביומם הראשון בבית הספר, כמו להכיר חברים וללמוד דברים חדשים.
  • ציוד: באופן כללי, ודאו שיש להם את כל מה שהם צריכים ליום הגדול, בין אם מדובר על ארוחת צוהריים בריאה, כל הציוד שלהם וכל דבר אחר ספציפי לבית הספר שלהם.
  • ביקור מקדים: אם אפשרי, בהחלט מומלץ לערוך ביקור מקדים יחד עם הילדים בבית הספר, ככה הקונספט של “מקום חדש” ייראה להם פחות מאיים ויותר מוכר.
  • איסוף: למרות שמומלץ ללמד את הילדים להגיע בעצמם לביתם, בימים הראשונים נסו להקפיד על איסוף כדי שהם יידעו שאתם מחכים להם בסוף היום.

טיפים להורי ילדים בבית ספר חדש

הורים יקרים, אנחנו רוצים להזכיר לכם, חשוב לזכור שבית הספר הוא לא רק מקום שבו ילדיכם יכולים ללמוד. מעבר ללימודים הפוריים שאתם מקווים שהם יפיקו, זה גם מקום עבורם לצמוח כאינדיבידואל, וזה בדיוק המסר שאתם צריכים להעביר לילדים שלכם. הנה טיפים כיצד להעביר להם את המסר הנכון:

1) הביעו התרגשות

כשאתם מדברים איתם, הביעו התרגשות בדבר הגעתם לבית הספר החדש, ממש השתדלו “לשחק” עם טון הדיבור ולא להפוך את בית הספר לשיח משעמם.

2) העלו עמם זיכרונות

שבו עם הילד, תעלו אתו\ה זכרונות מהילדות שלכם, ספרו כמה הרבה אתם הפקתם מהילדות שלכם.

3) שדרו תחושת גאווה

זה כנראה הטיפ החשוב ביותר, שדרו לילדים שלכם עד כמה אתם גאים בהם. זה יוביל אותם להתגאות בעצמם גם כן, מה שיקטין את החששות מבית הספר החדש או מזה שהם עולים כיתה.

לסיכום הנושא: הורים, גלו מודעות לרגישויות הילדים

לסיכומו של דבר, הכי חשוב להתרגש יחד עם הילדים, אבל לא פחות חשוב להיות מודעים למצבם. לא פעם, ילדים יצטרכו תמיכה נפשית או רגשית על ידי אנשי מקצוע. לכן, בין אם אתם צריכים להכין את הילד לכיתה או בית ספר חדשים, במקרים מסוימים שווה לשקול סיוע מאת פסיכולוג ילדים בחיפה או בכל עיר בה אתם מתגוררים.

Share: